Stránky

Kdo je Johny

Kdo jsem já?

Jsem kluk z Ostravska/Karvinska, který se zajímá o japonské vázací techniky. Někteří lidé tomu říkají bondage a já tomu říkám shibari, protože shibari japonsky znamená dekorativně vázat. Snažím se tedy dělat estetické úvazy pomoci lana nebo provazů. Proč tedy raději upřednostňuji slovo shibari? Protože kdybych používal na prvním místě slovo bondáž nebo bondage, hodně lidi tady u nás by si mohlo myslet, že dělám bdsm nebo něco úchylného. Chci ale vytvářet spíš umění než nějaké "úchylárny".

Co je shibari?

Shibari je více o umění a estetice, než o nějakém sadomasochismu, i když to neznamená, že ho někteří lidé nemohou používat jako součást bdsm. Shibari v sobě nese erotický nádech a erotickou atmosféru. Japonští mistři, kteří dělají tyto působivé úvazy vedou lano důmyslným způsobem, aby stimulovalo erotické zóny na těle. Shibari je také hodně o funkčnosti a bezpečnosti. Toto umění práce s provazem se vyvinulo z vojenských technik Hojojutsu (Torinawajutsu), které měly pomoci v pacifikaci nepřítele a zabránit mu v útěku. S shibari je nutně spjatá kultura a tradice.

Do tradice patří například to, že jako prostředku ke svázání se používá přírodní lano, obvykle konopí nebo juta. V shibari je většinou vidět lidské tělo minimálně z části odkryté, ale velmi často úplně nahé, jen pokryté lanem. Lano má obvykle průměr mezi 4 až 10 mm, typicky ale 6mm. Délka lan by měla být 8m nebo dvojnásobek.

Pro shibari jsou typické některé techniky jako přeložení lana (jeho zdvojení). Často se začíná smyčkou anglicky "Larks head". Zakončovací techniky většinou nekončí uzlem, ale jednoduchým ovinutím lana kolem jiného kusu lana.

Co je pseudo shibari?

Výraz pseudo shibari jsem začal používat k označení své práce. Shibari je pro mě inspirací a snažím se z něj vycházet. Nemohu svou práci jednoznačně označit jako shibari, protože jsem neabsolvoval žádnou z japonských škol v tomto směru a nejsem stoupencem žádného japonského mistra, který shibari vyučuje.

Jelikož nežijeme v Japonsku a nesvazujeme drobné Japonky, my evropané volíme lana o něco delší než v Japonsku. Většina evropanů, kteří se zabývají japonskou bondáží volí délku 8 nebo 9m, já však občas používám i délky 10m.

Co chci ukázat na těchto stránkách?

Je to ukázka toho co umím. Neukazuji vše co vážu, jen to co snad stojí za to. Vyznávám japonský vázací styl, blízký shibari. Západní styl bondáže mi není blízký a spíš se mi příčí. Rozhodně se nepovažuji za nějakého mistra a myslím, že v ČR tady ani žádný takový mistr nežije. Moje úvazy mohou obsahovat nedostatky, které bych se rád pokusil časem napravit.